Почетна

Меркел со оптимизам за Македонија во ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел и хрвтскиот премиер Андреј Пленковиќ на заедничката прес – конференција вчера во Берлин изразија надеж дека ќе има напредок во отворањето на пристапните преговори на АЛбанија…

Повеќе

Царовска: Со субвенциите работодавачите ги зголемија платите

Засега добро тече исплатата на покачената минимална плата на 14.500 денари и тоа е поврзано со мерката за субвенционирање на раст на плати. Сигурна сум дека доколку имаме целосен мандат…

Повеќе

Пресметките за новиот данок за автомобили на онлајн калкулатор на Царина

Царинската управа со онлајн калкулатор ќе им помага на граѓаните да пресметаат колку ќе изнесува царината при увоз на автомобил според новиот закон. Со калкулаторот ќе може точно да се…

Повеќе

СПАСОВСКИ: ДА ДАДЕМЕ МАКСИМУМ ЗА ДЕМОКРАТСКИ ПРОЦЕС ЗА ИЗБОР НА НОВА ПОЛИТИЧКА ВЛАДА

Државата се наоѓа во значаен период кога се очекува непречено функционирање на сите институции. Постапките треба да потврдат дека владата и државата се во сигурни раце. Услугите и правата ќе…

Повеќе

Огромни парични средства се бараат од државата во арбитражните постапки

Кон државата има огромни парични побарувања од инвеститорите за арбитражните постапки кои се во тек. Побарувањата на само една од арбитражните постапки надминува 300 милиони евра, потврди денеска министерот за…

Повеќе

Македонскиот филм Медена земја во трка за Оскар

Американската филмска академија го номинираше македонскиот филм „Медена земја“ за Оскар во две категории  Најдобар документарец и Најдобар странски филм. Единствениот македонски филм кој претходно добил номинација за Оскар е „Пред…

Повеќе

ГРИПОТ СЕ ШИРИ, ЗА САМО ДЕСЕТ ДЕНА РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 207 СЛУЧАИ

Институтот за јавно здравје препорачува вакцинација на целото население, особено на лица кои припаѓаат на т.н. ризични групи (согласно препораките на СЗО): постарите лица (над 65 години), деца на возраст…

Повеќе

СВЕТСКИ ЅВЕЗДИ ДОНИРАА ЗА АВСТРАЛИЈА ПО ПОЖАРИТЕ

Голем број светски музички, актерски и спортски имиња одлучија да ја покажат својата хумана и емпатична страна и да донираат пари за борбата против пожарите кои ја зафатија Австралија. Актерот…

Повеќе

Извлечени првите добитници од наградата на Мој ДДВ

Извлечени првите 15 добитници на 100 000 денари од наградната игра Мој ДДВ, #МојаНаграда, напиша министерката за финансии нина Ангеловска. „Шест од наградите ги добија граѓани од Скопје, по две…

Повеќе

Прва седница на новата Влада, нови министри, Рашковски останува секретар

На денешната прва редовна седница на новиот состав на предлог на премиерот Спасовски како негова заменичка за економски прашања е именувана Мила Царовска, како и министерот за политички систем и…

Повеќе

Page 1 of 36

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password