Почетна

Шпанија: Над 2.000 заразени и 100 починати од Ковид-19 за еден ден

Шпанската Влада денеска донесе одлука за прогласување вонредна состојба на територијата на цела земја во период од 15 дена, со можност за продолжување. Бројот на заразени со новиот коронавирус во…

Повеќе

Филипче: Температура развиле 7 пациенти од Штип, Куманово, Тетово, Кичево и Охрид

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека сите 13 пациенти кои се во болница, се во стабилна состојба. Само првата пациентка од Дебар е на распираторна машина….

Повеќе

Интервју со д-р Јовев: Лидери сме во регионот по многу кардиохируршки операции

Имаме високо едуциран и спремен домашен тим. Една од моите цели, покрај формирање на државната, Универзитетска кардиохирургија, беше и што побрзо да се спреми домашен тим, вели Д-р Сашко Јовев,…

Повеќе

Меркел со оптимизам за Македонија во ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел и хрвтскиот премиер Андреј Пленковиќ на заедничката прес – конференција вчера во Берлин изразија надеж дека ќе има напредок во отворањето на пристапните преговори на АЛбанија…

Повеќе

Царовска: Со субвенциите работодавачите ги зголемија платите

Засега добро тече исплатата на покачената минимална плата на 14.500 денари и тоа е поврзано со мерката за субвенционирање на раст на плати. Сигурна сум дека доколку имаме целосен мандат…

Повеќе

Пресметките за новиот данок за автомобили на онлајн калкулатор на Царина

Царинската управа со онлајн калкулатор ќе им помага на граѓаните да пресметаат колку ќе изнесува царината при увоз на автомобил според новиот закон. Со калкулаторот ќе може точно да се…

Повеќе

СПАСОВСКИ: ДА ДАДЕМЕ МАКСИМУМ ЗА ДЕМОКРАТСКИ ПРОЦЕС ЗА ИЗБОР НА НОВА ПОЛИТИЧКА ВЛАДА

Државата се наоѓа во значаен период кога се очекува непречено функционирање на сите институции. Постапките треба да потврдат дека владата и државата се во сигурни раце. Услугите и правата ќе…

Повеќе

Огромни парични средства се бараат од државата во арбитражните постапки

Кон државата има огромни парични побарувања од инвеститорите за арбитражните постапки кои се во тек. Побарувањата на само една од арбитражните постапки надминува 300 милиони евра, потврди денеска министерот за…

Повеќе

Македонскиот филм Медена земја во трка за Оскар

Американската филмска академија го номинираше македонскиот филм „Медена земја“ за Оскар во две категории  Најдобар документарец и Најдобар странски филм. Единствениот македонски филм кој претходно добил номинација за Оскар е „Пред…

Повеќе

ГРИПОТ СЕ ШИРИ, ЗА САМО ДЕСЕТ ДЕНА РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 207 СЛУЧАИ

Институтот за јавно здравје препорачува вакцинација на целото население, особено на лица кои припаѓаат на т.н. ризични групи (согласно препораките на СЗО): постарите лица (над 65 години), деца на возраст…

Повеќе

Page 1 of 36

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password