Prva

Скварча: Сава осигурување нуди онлајн продажба на патничко, домаќинско и осигурување од незгода

Сава осигурување ќе понуди во следниот период нови производи преку веб продавницата како и банкоосигурувањето. Планирано е да се отворат уште две станици за технички преглед со што компанијата ќе…

Повеќе

УЈП ќе има пристап до приливите на граѓаните од страна на банките

Со усвојување на Предлог-законите за изменување на законите за банки и за Управата за јавни приходи, се овозможува пристап на УЈП до приливите на граѓаните од страна на банките. Тоа…

Повеќе

ТИЕ СЕ НАЈБОГАТИ ВО ЕУ: Имаат минималец од 2.000 евра

Најбогатите земји во Европската Унија ги предводи Луксембург, каде загарантираната минимална плата е 1.999 евра. Опсегот на минимални плати во земјите на ЕУ се движи од 261 евра во Бугарија…

Повеќе

ВО СТАМПЕДО ВО ИТАЛИЈАНСКИ КЛУБ ЗАГИНАА НАЈМАЛКУ ШЕСТ ЛИЦА

Во панична турканица во италијански ноќен клуб, загинаа пет малолетници и една жена. Повредени се над 100 лица, меѓу кои 12 се во тешка здравствена состојба. Италијанската пожарникарска служба на Твитер…

Повеќе

Пазарните инспектори ќе контролираат дали компаниите се раздолжуваат меѓусебе

Пазарната инспекција, а не Управата за јавни приходи ќе проверуваат дали компаниите го почитуваат законот за финансиска дисциплина, односно дали си ги плаќаат навреме долговите. Ова е дел од измените…

Повеќе

Подгответе се следат врнежи од дожд и снег

За следните денови се најавува стабилно и суво време. Пресврт се очекува во сабота кога врнежи од дожд ќе ја „нападнат“ Македонија. Од утре до сабота претпладне времето ќе биде…

Повеќе

(ФОТО) Иванов не го дава името: Со лист хартија го покри „FYR“ во Полска

На конференцијата во Катовице, Полска претседателот Ѓорѓе Иванов со лист хартија го покри делот „Бивша Југословенска“ од името на Република Македонија, а плакетата која стоеше на местото предвидено за македонскиот…

Повеќе

Филипче: Ќе се зајакне начинот на закажување на „Мој термин“

Значително ќе се зајакне начинот на кој се обезбедуваат термините за преглед во рамки на системот „МојТермин“, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. Појасни дека…

Повеќе

Наташа Габер Дамјановска избрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Наташа Габер Дамјановска е избрана за нов директор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ за следните четири години. Одлуката со осум гласови „за“, еден „воздржан“ и ниту еден „против“ ја…

Повеќе

Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Ако еден рудар сега се пензионира на 58 години согласно новите законски измени кои добија амин од собранието, рударите ќе одат во пензија на 50 години. Долгогодишните барања на рударите…

Повеќе

Page 1 of 9

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password