Treta

Стопанска комора бара развојна програма во предизборието: Заев е кај Азески

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево одржува средба со претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески. Сака да ги слушне, како што рече пред средбата, предлозите на бизнис заедницата,…

Повеќе

Движење за чист воздух до Макрадули: Друже Јани ти си наше светло на крајот од индустрискиот оџак

Движењето за чист воздух испрати писмо до заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули по неговата изјава дека сензорите од Али експрес предизвикувале паника и дека Скопје не било толку загадено….

Повеќе

Обвинителство отвори истрага за силувањето во Негорци

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка против жител на селото Мелница, општина Чашка осомничен дека на 12 јануари годинава со употреба на сила се обидел да присили на обљуба…

Повеќе

Апел за помош: Малата Анастасија треба да се оперира

Сто илјади евра треба да се соберат за операцијата на малиот ангел, двегодишната Анастасија од Валандово која се бори со тешка форма на тумор. Операцијата ќе буде во Турција. Повикот…

Повеќе

На тендерите уште одлучува „најниската цена“

  Старите навики се посилни од новиот Закон за јавните набавки. Најниската цена и електронската аукција остануваат неприкосновени и во првите месеци од примената на Законот, се вели во последниот…

Повеќе

Исплатени субвенциите за млеко до септември 2018

Вкупно досега за сите три фази по Програмата за финансиска поддршка за 2018 година се исплатени се 476 милиони денари. Платежната агенција на сметките на 7.877 фармери кои исполнуваат услови…

Повеќе

Собранието го донесе Буџетот за 2020 година

Собранието ги донесе Буџетот за 2020 година и Законот за извршување на Буџетот од 2020 година во рамки на денешната расправа по дневниот ред на 125-тата седница. Буџетот за идната…

Повеќе

Триесет и шестгодишен кумановец загина во сообраќајка

Триесет и шестгодишен кумановец загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладнето на автопатот Куманово – Велес, на клучката „Петровец”. Според информациите на полицијата, Д.Б.(36) од Куманово, со автомобил…

Повеќе

Охридска банка има нов претседател на Управниот одбор

Нина Неданоска е новоизбраниот претседател на на Упрваниот одбор на Охридска банка, соопшто банката на Македонска берза. Измените во органите на управување следуваат по оставката на довчерашната претседателка на УО…

Повеќе

Раст во сите сегменти од работењето на НЛБ Банка

Во периодот јануари-септември 2019 година, НЛБ Банка АД Скопје оствари нето добивка во износ од 1.455.738 илјади МКД, што е за 21 % над планот, што се должи на континуирани…

Повеќе

Page 1 of 15

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password