Vtora

Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за Законот за СЈО

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави оти се разгледуваат две варијанти за Специјално јавно обвинителство, едната за тоа да биде инкорпорирано во Јавното обвинителство или да биде посебна институција….

Повеќе

УЈП распродава возила, компјутери, мотоцикли по евтини цени

Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на движни и недвижни ствари. Како што се посочува на веб порталот http://e-aukcii.ujp.gov.mk, можете да ги видите активните аукции, да вршите on-line разгледување и преглед на…

Повеќе

Што се поскапе: Зголемени трошоците за живот

Трошоците на живот во ноември годинава во однос на ноември лани бележат раст од 1,2 проценти, а во однос на октомври годинава намалување за 0,2 отсто, соопшти Државниот завод за…

Повеќе

Тевдовски: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти. Тој им оди во прилог само на најбогатите. Ова беше истакнато на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на Република…

Повеќе

КАТРУГАЛОС ГО ОТВОРИЛ ПРАШАЊЕТО ЗА ИЗЈАВАТА НА ЗАЕВ СО СТОЛТЕНБЕРГ

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, по средбата со македонскиот министер Никола Димитров, порача дека имале „суштинска дискусија“ за Преспанскиот Договор и за изјавата на премиерот Зоран…

Повеќе

ПО СЕДУМ НЕДЕЛИ ПАД: Цените на нафтата се вивнаа

Нафтата на светските берзи минатата недела поскапе за околу еден процент, што беше прво поскапување на „црното злато“ по седумнеделен пад на неговите цени. Поскапувањето на нафтата, според експертите, се…

Повеќе

Нема бланко потписи за помирување

Да се забрза процесот на помирување, а сите предлози да бидат доставени до групите, кои што поскоро треба да почнат со работа, порачаа членовите на координативното тело за помирување во…

Повеќе

Шилегов игра игричка на расправа за загадениот воздух

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, својата посебна заинтересираност за загадувањето во земјава ја покажа за време на денешната комисиска расправа за аерозагадувањето. Додека пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев зборуваше од…

Повеќе

Уништени над 105 гранични камења на границата меѓу Македонија и Грција

Непознати лица уништиле и оштетиле 105 гранични камења, што ја одредуваат границата меѓу Грција и Македонија, од грчка страна, во општина Лерин, соопшти грчката полиција. Инцидентот се случил во периодот…

Повеќе

Сашо Мијалков преместен во „хашка соба“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков е преместен од обична во т.н „хашка соба“ во затворот во Шутка, дознава ТВ21 од добро упатени извори. Како што дознава телевизијата,…

Повеќе

Page 1 of 8

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password