(ВИДЕО) Активисти легнати пред багер: Не даваат да се копа по Водно

На Водно во тек се активности и градежни работи за изградба на гасоводот кој ќе поминува преку планината.

Меѓутоа група граѓани се одзваа на повикот на социјалните мрежи и преку Фејсбук преноси во живо покажуваат како застанати пред багерите се обидуваат да го спречат кастрењето на шумата и изградбата на гасоводната траса преку планината Водно.

Во последните неколку недели граѓански организации се организираат и протестираат на разни начини против изградба на гасоводот.

„Не низ Водно! Доста е. На терен градат, на терен ќе се брани!“. Во држава каде прекршоци се нормална работа и се спроведуваат вакви проекти полни со нерегуларности, останува на нас да браниме со живи тела, нагласуваат од „Го сакам Водно“.

Gepostet von Кирил Мицковски am Mittwoch, 29. August 2018

Од  таму додаваат дека е време да се стави стоп на непромислени и лоши проекти и ги повикуваат сите доброволци да им се придружат.

Go sakam vodno

Gepostet von Кирил Мицковски am Mittwoch, 29. August 2018

Коментари

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password