cetvrta

Илон Маск: Од Лондон до Сиднеј ќе се патува за помалку од еден час

Илон Маск си постави нова амбициозна цел – крај за долгите авионски летови. Благодарение на Спејс-Икс патничката ракета во развој, патот од Лондон до Њујорк ќе трае скоро 29 минути,…

Повеќе

Визер ќе лета од Охрид за Малме и Милано

Авиокомпанијата „Визер“ се подготвува за лансирање на својата прва од осумте нови дестинации од Македонија за нешто повеќе од една недела, истовремено зголемувајќи ги капацитетите и надградувајќи одредени правци. Сите…

Повеќе

ФОТО и ВИДЕО: Почна најлудата журка на светот

Најраскошниот и највеселиот карневал на светот, кој традиционално секоја година се одржува во Рио од 18тиот век, оваа година привлече околу милион туристи од целиот свет. Почетокот на карневалот задоцни…

Повеќе

(ФОТО)Децата кои ги фрли таткото се во болница: Живееле во нехумани услови

Условите во кои живееле четирите деца, кои вчера нивниот татко Јосип Роџак, ги фрли од терасата на куќата на хрватскиот остров Паг, се катастрофални. Од Центарот за социјална грижа во…

Повеќе

Овие две недели возиме со поскапи горива

Почнувајќи од полноќ па се до следните две недели, возачите ќе точат горива по нови цени. По последната одлука на регулаторната комисија стана јасно дека поскапуваат само бензините , додека…

Повеќе

Пазарџиите при крај со трпението, спорниот закон ќе го изнесат пред Уставен

Попушта трпението на пазарџиите. Најавуваат генерален штрајк, напуштање на тезгите и протестирање по улици. По еден месец од кога се пролонгира законот, ниту се формираа работни групи, ниту се најде…

Повеќе

РСБСП: Во 2018 година 129 лица го загубиja животот во сообраќајни незгоди

Вкупно 4.534 потешки сообраќајни незгоди се случиле во текот на минатат година, а во нив животот го загубиле 129 лица, покажуваат податоците од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на…

Повеќе

Нина Костовска ќе биде библиотекар во Владата

Долги години лицата со Даунов синдором се на маргините на општеството. Статистички не оперираме со бројки колкав е бројот на вакви лица во државата но она што е извесно е…

Повеќе

Веќе може да купуваме акции и имот и во странство

Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии од вредност во странство со преминувањето на земјата во втората фаза од Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА), соопштија…

Повеќе

Брегу: На земјите од Западен Балкан потребни им се 8 децении за да ја стигнат Германија

Регионот на Западен Балкан во изминативе неколку години забележа напредок и има позитивни економски изгледи, но со сегашните стапки на раст ќе требаат уште пет децении да го достигнат германскиот…

Повеќе

Page 1 of 10

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password