cetvrta

Од утрте температурите паѓаат под нулата

Температура под нулата за утре наутро најавуваат метеоролозите на повисоките места и по одделни котлини. Според прогнозата утре температурата под нулата ќе се спушти во Берово на минус четири, Маврово…

Повеќе

„Тендери“ на СЈО одложено поради отсуство на бранителите

– Поради остсутво на бранителите на обвинетите, денеска во Кривичниот суд не се одржа рочиштето за предметот на СЈО, „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа…

Повеќе

Димитров: Реалноста е дека преку договорт можеме во НАТО и ЕУ

Доволно созреавме како општество за да се соочиме со реалноста – патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот со Грција за името, и таква е релноста. Сите лидери почнувајќи…

Повеќе

Мицковски: Ова е е борба за Македонија и нејзината иднина

На денешниот протестен марш во Охрид поради незадоволството од работата на власта, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ говорот го почна истакнувајќи дека името ни е вековно и ќе остане така и во…

Повеќе

Иванов: Настапува период на недемократија

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на престижниот Државен универзитет Вејн во Детроит. Македонскиот претседател, кој беше најавен како поддржувач на…

Повеќе

Сава осигурување донираше мерачи за брзина

Пет дигитални мерачи на брзина донираше Сава осигурување на градот Скопје. Дигиталните мерачи на брзина се инструменти кои треба да одиграат превентивна улога во сообраќајот со тоа што ќе сигнализираат…

Повеќе

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица- Мала Богородица

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради…

Повеќе

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Четири деца загинаа, а две лица се потешко повредени денеска кога воз удри во велосипед за повеќе лица на југот на Холандија, соопшти полицијата. Несреќата се случила во утринските часови…

Повеќе

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспорување на одлуката за референдум

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година. За отфралење…

Повеќе

Од полноќ поскапуваат горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 03.09.2018 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува…

Повеќе

Page 10 of 11

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password