Почетна

Плата во плико во 2017 година им е исплатена на 17,8% работници во земјава

Будно ќе го следиме процесот и преземените мерки од страна на Владата за решавање на проблемот „плата во плико“, најави денеска Институтот за економски истражувања и политики Фајнанс тинк откако…

Повеќе

Поагресивна кампања и вакцинација во училиштата: Морбилите не запираат

Теренска вакцинација ќе има и во училиштата, рече министерот за образование Арбор Адеми одговарајќи на новинарско прашање дали ќе дозволат прием на невакцинирани деца во училиштата, откако пред два дена…

Повеќе

Се урна целиот покрив на Нотр Дам! (ВИДЕО)

Целиот покрив на легендарната катедрала Нотр Дам се урна во екот на жестокиот пожар во Париз. Кратко пред да падне покривот, пламените го голтнаа и врвот на катедралата. Силен пожар изби попладнево во срцето…

Повеќе

Сто медицински лица заразени од морбили – епидемијата во полн ек

Епидемијата на морбили е во полн ек – за само една недела има нови 126 заразени кои се пријавени во Институтот за јавно здравје на РМ, со што вкупната бројка…

Повеќе

Се зголемува бројот на заболени од карцином на дебело црево: Во Аџибадем Систина дводневна конференција

Нови 1,8 милиони случаи на заболени од карцином на дебелото црево и ректумот биле регистрирани во текот на минатата година во светот. Популација со највисок ризик за развој на оваа…

Повеќе

ММФ повторно ја намали прогнозата на светскиот раст за 2019.

Меѓународниот моментарен фонд (ММФ) повторно ја ревидираше прогнозата за светскиот раст за 2019 година и ја намали на 3,3 отсто, се наведува во денешниот извештај за светските економски перспективи. Прогнозата…

Повеќе

АПОСТОЛСКА: ВИСОКОКВАЛИФИКУВАНИТЕ КАДРИ СЕ ВРАЌААТ НАЗАД ВО ДРЖАВАТА

Заинтересираноста на странските инвеститори е се поинтензивна по решавањето на спорот со името и воспоставувањето на добрососедските односи, а назад во државата се враќаат и висококвалификуваните кадри, изјави денеска министерката…

Повеќе

Државата ги раздолжи општините, идните долгови сами ќе ги плаќаат

Процесот на раздолжување на општините е во тек, а министерот за финансии Драган Тевдовски е оптимист дека општините ќе го запазат законскиот рок за нивно раздолжување и најавува дека за…

Повеќе

Компаниите ќе се борат на странскиот пазар и со висок кредитен рејтинг

Колку ќе го зголеми својот настап на странските пазари за една компанија не е доволен само нејзиниот кредитен рејтинг, туку и вкупниот кредитен рејтинг на државата, велат од Стопанската комора…

Повеќе

Нема да се заловуваат бездомните кучиња : Затворен Вардариште

Поради појава на заразни заболувања кај бездомните животни и непостапување по дел од утврдените пропусти во работењето констатирани со направената контрола на 19 март годинава, инспекциските служби на Агенцијата за…

Повеќе

Page 1 of 27

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password