Prva

Заев ќе патува за Рим, Италија сака да го врати на маса проширувањето на ЕУ

Премиерот, Зоран Заев, е поканет во Рим од италијанскиот премиер, Џузепе Конте, непосредно пред новиот Совет на министри на ЕУ кој треба да се одржи на 19-ти ноември. Неофицијано Заев…

Повеќе

ММФ за годинава прогнозира раст на македонската економија од 3,2 отсто

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми проекцијата за растот на македонската економија за годинава на 3,2 отсто. Во најновиот извештај тие ја ревидираат нивната првична проекција за стапка на раст од…

Повеќе

„Политико“: Се чини дека Макрон остава простор за маневар со С.Македонија

Дипломати од ЕУ се сомневаат дека Емануел Макрон го користи прашањето за проширување за да добие отстапка на други полиња, пишува угледниот весник „Политико“ во денешната анализа за случувањата околу Самитот на…

Повеќе

Иловица нема да се гради, екологистите слават

Државната второстепена комисија ја одби жалбата на канадската Еуромакс Рисорсис, со што оваа компанија дефинитивно не доби дозвола за експлоатација на руда во рудникот Иловица-Штука. Со тоа станува јасно дека…

Повеќе

Авион на руската компанија „Азур Ер“ се запали во воздух

Најмалку 49 лица се повредени кога се запалила опремата за слетување при обидот на Бoинг на руската чартер компанија ,,Азур Ер” да слета во западен Сибир. Авионот слетал на аеродромот…

Повеќе

Херитиџ: Македонија е најслободна економија во регионот

Според најновиот извештај на фондацијата Херитиџ, Македонија е на 33. место во светот според слободата на економијата, а прва во регионот. Најблиску до Македонија е Бугарија на 37. место и…

Повеќе

Дорис Пак за „Рекет“: Зошто ЕУ не реагира? Поради името не може да се затворат очи, се споменува премиерот!

Германската политичарка и претседателка на асцијацијата на жени во Еврoпската народна партија (ЕПП), Дорис Пак, се огласи на Твитер за последната снимка за „Рекет“ објавена на „Ла Верита“. „Зошто не…

Повеќе

Се урна приватниот авион на пеачката Пинк

Приватниот авион на славната пејачка Пинк (39), се урнал при слетувањето на данскиот аеродром Архус. Во авионот биле четворица американски државјани, двајца Австралијанци, еден британски државјанин и пилоти од Германија,…

Повеќе

Горивата поскапуваат: Еве ги новите цени

Регулаторната комисија за енергетика на својата интернет страна ги објави новите цени на дериватите. Од ноќеска по полноќ бензините поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот за 1 денар. Новата цена…

Повеќе

НЛБ Банка избрана за најдобра банка во земјава според финансискиот магазин „Euromoney“

На 10 јули 2019 година, на свеченото доделување на Euromoney наградите во Лондон. НЛБ Банка АД Скопје е прогласена за најдобра банка во Р. Северна Македонија.   На годинешното јубилејно 50. свечено…

Повеќе

Page 1 of 18

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password