Prva

Циклон Златка: Нови врнежи од дожд

Нашата територија се наоѓа под влијание на циклонот ЗЛАТКА кој условува доста нестабилно време со почести врнежи од дожд. Интензивни врнежи проследени со ретки грмежи се регистрирани на југозапад и…

Повеќе

Договор: Платите во образование од јануари повисоки за 10 отсто

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) на денешната средба се договорија за покачување на платите на просветните работници за 10%, почнувајќи од…

Повеќе

ТИМОНИЕ: ДО НАС Е ДА РАЗГОВАРАМЕ ЗА НОВИТЕ ПРАВИЛА НА ИГРА, А ДО ВАС Е ДА ГИ ДОНЕСЕТЕ ЗАКОНИТЕ ПРОТИВ КОРУПЦИЈА

Сега е на лидерите на ЕУ да разговараат меѓу себе за да ги сменат правилата на игра, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање дали Франција ќе го…

Повеќе

Палмер во Скопје, Заев во Рим, па во Брисел на вечера

Државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, ќе престојува во работна посета на Македонија. Тој во Скопје ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Се…

Повеќе

ФИЛИПЧЕ: УКИНУВАЊЕТО НА КВОТИТЕ ГО ЗГОЛЕМИ КВАЛИТЕТОТ НА ЗДРАВСТВЕНАТА ЗАШТИТА

Во самите аптеки фармацевтите укажуваат дека нема повеќе гужви, турканици, паника кај пациентите. Во кој било ден од месецот, пациентите доаѓаат до потребниот лек со рецепт и тоа навистина се…

Повеќе

Катастарот ќе ги чисти фиктивните сопственици од вашиот имотен лист

Согласно измените на законот за недвижности од јуни, во изминатите две недели се донесени и сите подзаконски акти со посебен акцент на членот за исправки на грешки при процесот на…

Повеќе

ЗАЕВ: ИМПЛЕМЕНТАЦИЈАТА НА ДЕЛОВИ ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР Е ВРЗАНА СО ПОГЛАВЈАТА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ

Со господинот Али Ахмети, односно со ДУИ преку него имаме коалиција на основа на програма, се додека ја почитуваме таа програма, довербата постои и ќе опстои, му верувам на Ахмети…

Повеќе

Заев ќе патува за Рим, Италија сака да го врати на маса проширувањето на ЕУ

Премиерот, Зоран Заев, е поканет во Рим од италијанскиот премиер, Џузепе Конте, непосредно пред новиот Совет на министри на ЕУ кој треба да се одржи на 19-ти ноември. Неофицијано Заев…

Повеќе

ММФ за годинава прогнозира раст на македонската економија од 3,2 отсто

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми проекцијата за растот на македонската економија за годинава на 3,2 отсто. Во најновиот извештај тие ја ревидираат нивната првична проекција за стапка на раст од…

Повеќе

„Политико“: Се чини дека Макрон остава простор за маневар со С.Македонија

Дипломати од ЕУ се сомневаат дека Емануел Макрон го користи прашањето за проширување за да добие отстапка на други полиња, пишува угледниот весник „Политико“ во денешната анализа за случувањата околу Самитот на…

Повеќе

Page 1 of 19

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password