Treta

Квадрат стан во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2018 година изнесувала 43.155 денари, што е за 3,2 отсто повеќе во однос на 2017 година, соопшти Државниот завод за статистика. Во…

Повеќе

Како македонска компанија успешно искористила пари од ЕУ

Млекарницата „Сентис“ АГ од тетовското село Џепчиште успешно ги користи средствата од ИПАРД 2 програмата а денеска ја посети  вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за земјоделство, шумарство…

Повеќе

По новите докази во Етиопија, Boeing ја приземји целата флота авиони 737 МАX

Американскиот производител на авиони „Boeing“ ја приземји целата глобална флота авиони од моделот „737 МAX“, откако истражителите откриле нови докази на местото на паднатиот авион на етиопската компанија „Etiopian Airlines“….

Повеќе

Пари од ЕУ фондовите има, не ги користиме

Домашните фирми да не се обесхрабруваат од обемните и долготрајни процедури, да аплицираат за поддршката од ЕУ и да стекнат повеќе искуство во овој домен зашто допрва, по почетокот на…

Повеќе

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

Пет илјади банкари од ЕУ заработуваат повеќе од милион евра годишно. Во 2017 година ваква сума заработувале 4.859 банкари, а во 2016 година имало 4.597 банкари во истата група. 73,3%…

Повеќе

Антикорупциската со прекршочни пријави против декани кои не доставиле анкетни листови

Антикорупциска ќе поведе прекршочна постапка против 28 декани од УКИМ затоа што не доставиле анкетни листови. Како што информираат од Државната комисија за спречување на корупцијата, освен Универзитетот „Св. Кирил…

Повеќе

Двеиполгодишно дете почина од бактериска инфекција

Двеиполгодишно дете од Скопје починало вчера на ЈЗУ Универзитетска Клиника за детски болести од компликации по бактериска инфекција, соопшти денеска Клиниката. Женското дете било примено во понеделник попладне на Клиниката…

Повеќе

Безос е најбогат маж со 131 милијардa долари, но разводот може да го симне од тронот

Сопственикот на „Амазон“ Џеф Безос е најбогатиот маж во светот, чиј имот се зголемил за 19 милијарди долари во последната година и сега изнесува 131 милијарда долари, објави „Форбс“. Списанието…

Повеќе

Фронтменот на Продиџи пронајден мртов

Ексцентричниот фронтмен на „Продиџи“, Кит Флинт, инаку запаметен по своите изведби на мега-хитовите Breathe и Firestarter е пронајден мртов во својот дом во Есексденеска  наутро. Полицијата соопшти дека биле “повикани…

Повеќе

Граѓаните навалија: Објавен повикот за субвенции за инвертери

Град Скопје денеска објави јавен повик за доделување субвенции на граѓаните за набавка на инвертер клима уреди и веднаш имаше навалица од граѓани. Субвенции може да се доделат само за…

Повеќе

Page 1 of 12

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password