Treta

Црвенковски: Недобивањето датум за почеток на преговорите во јуни ќе предизвика големо разочарување

Република Македонија својот кандидатски статус го стекна во далечната 2005 година, значи точно пред 14 години. Оваа година ја добивме десеттата по ред препорака од страна на ЕК за почеток…

Повеќе

Дневен хороскоп за 14 мај

ОВЕН Вие чувствувате потреба да се фокусирате на вистински, материјални работи. Можеби нема да бидете “на ти” со емоциите, но сигурно ќе бидете опкружени со убави работи. немојте да се…

Повеќе

Дневен хороскоп за 11.5.2019 година

ОВЕН Работа: Ве очекува поволен ден на ова поле, некои важни промени би можеле да ги почнете денеска. Љубов: Доколку вашата врска била во криза, сега ќе одлучите дали останувате…

Повеќе

Во мобилната телефонија 1,969 милиони претплатници

Бројот на активни претплатници во мобилната телефонија во државава во последниот квартал лани изнесувал 1.969.109. Реализиран е сообраќај од 1.387.086.595 милијарда минути, од кои 1.198.245 минути  се сообраќај од претплатници…

Повеќе

За да ги задржат работниците ќе ги зголемуваат платите

Во последниве години, новите членки на ЕУ се соочуваат со голем проблем – недостаток на работници! Милиони млади луѓе, со пасош во своите раце, одат да работат во развиените земји…

Повеќе

Го има во чоколади и бонбони: Франција забранува користење на адитив E171 во исхраната

Франција од 2020 година ќе ја забрани употребата на титаниум диоксид како адитив во исхраната, откако националната агенција за здравје и безбедност изјави дека нема доволно докази за да се…

Повеќе

Жените помалку платени од мажите

Женската популација во земјава зема 18 отсто помала плата од мажите за истите работни позиции. Просечната нето плата по вработен во јануари изнесува 24.517 денари, а жените според јазот во…

Повеќе

Борче Николовски од Демир Капија е избран меѓу најдобрите лекари во Бугарија

Борче Николовски од Демир Капија се најде на листата меѓу најдобрите три лекари во Бугарија. Во изборот за „достојни лекари“ биле номинирани околу 500 лекари од различни специјалности, а во…

Повеќе

Vatican News го додаде македонскиот јазик како 34. на својот портал

Точно еден месец пред официјалната посета на папата Франциск на Република Северна Македонија, закажана за 7 мај, Vaтican News го додаде македонскиот јазик на својата веб-страница како 34-ти јазик достапен…

Повеќе

Сите сезони на „Game of Thrones“ во 12 минути

Крајот на најпопуларната ТВ серија од последната деценија е пред нас и се ближи со неверојатна брзина. Еден куп интриги, убиства и мистерии останаа во седумте претходни сезони на „Game…

Повеќе

Page 2 of 14

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password