Vtora

13 загинати во тешката сообраќајна несреќа, потврди министерот Филипче

13 загинати во тешката сообраќајна несреќа, потврди министерот Венко Филипче. Седум починале на лице место, пет во градската болница „8-ми Септември“. Очевидците велат дека ситуацијата е страотна и дека додека да…

Повеќе

Oваа земја годишно ќе „увезува“ по 260.000 работници

260 000 мигранти годишно ќе бидат потребни во Германија поради недостиг на работна сила. Ова го покажува истражување, цитирано од „Дојче Веле”. Работната рака од ЕУ нема да ги покрие потребите…

Повеќе

Познат првиот кандидат кој објави дека се пријавува на огласот на СДСМ за претседател

Поранешниот македонски амбасадор во Германија, Д-р Ѓорѓи Филипов, е првиот кој во јавноста објавува дека ќе поднесе апликација за избор на кандидат на претседател на Македонија на конкурсот на СДСМ….

Повеќе

Белгискиот авиопревозник „Брисел ерлајнс“ од јуни почнува со летови до Охрид

Белгискиот авиопревозник “Брисел ерлајнс” од 17-ти јуни оваа година ќе лета до Охрид, велат од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. На нивната официјална веб страна Охрид е промовиран…

Повеќе

ХЕ Чебрен ќе почне да се гради годинава

Можностите за поддршка од страна на IFC, дел од групацијата на Светска Банка, за реализација на крупни инфраструктурни проекти во енергетиката и во здравствениот сектор биле разгледувани денеска во Белград…

Повеќе

Општините за новогодишно украсување потрошиле 615 илјади евра

За една третина се зголемени трошоците за новогодишното украсување за дочекот на 2019, а општините и град Скопје склучија договори во вкупна вредност од околу 615 илјади евра, вели Центарот…

Повеќе

Кромберг и Шуберт, Костал и Гентерм побарале уште поголеми поволности од македонската Влада

Германските странски инвеститори во слободните економски зони – Кромберг и Шуберт, Гентерм, Костал и Марквард побарале уште поголеми олеснувања од тие што веќе ги имаат, пренесува Дојче Веле. На средба со…

Повеќе

Индустриското производство порасна за 5,4 проценти

Индустриското производство лани зголемено за 5,4 проценти во однос на 2017 година, информира Државен завод за статистика. Во декември пак, индустриското производство е зголемено за 7,9 проценти во однос на истиот…

Повеќе

Аларм: Морбилите земаат замав

Четири нови случаи на заболени со морбили регистрираа лекарите изминатите три дена. Од нив, двајца пациенти се задржани на болничко лекување на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, односно…

Повеќе

Роаминг без пари во 2021 година

Вториот круг преговори за нов регионален договор за роаминг за Западен Балкан, организиран од Советот за регионална соработка (РСС), се одржува во Брисел, од каде што произлегува дека од 2021-ва…

Повеќе

Page 1 of 11

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password