Vtora

Три нови случаи на морбили

Децата поради полесната клиничка слика пуштени се на домашно лекување. Примени се со јасна клиничка слика се чекаат лабораториските резултати. Епидемолозите стравуваат дека епидемијата од Скопје многу лесно и брзо…

Повеќе

Кристијан Ниневски го фати светиот крст во Скопје

Дваесет и петгодишниот Кристијан Ниневски од Скопје го фати светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан го положи во водите на реката Вардар…

Повеќе

Милион денари за нови компании

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот Ко-финансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-ап“…

Повеќе

Ќе остане и без маж и без пари: Душко се разведува од Карлеуша

Јелена Карлеуша ќе остане без милионите на својот сопруг, бидејќи Душко Тошиќ нема намера да и ја прости  нејзината секс афера со Огњан Врањеш, ексклузивно  открива српски “Ало!”. Имено, како…

Повеќе

ВИДЕО: Како беа спасени македонските скијачи во Банско

Скијачите од Македонија, коишто синоќа беа спасени по пад во бездна на планината Пирин во Бугарија денеска добија остри забелешки за нивното поведение од страна на првите луѓе на спасувачките единици и…

Повеќе

Трагедија: Во сообраќајка загина петнаесетгодишно девојче

Страшна сообраќајка однесе во смрт 15 годишно девојче од селото Радово. Како што пренесуваат дел од медиумите повикувајчи се на полицијата несреќата се случила во раните утрински часови околу 4,30…

Повеќе

За 45 минути ќе се стигнува од Скопје до Приштина по новиот автопат што почнува да се гради годинава

Следниот месец ќе биде објавен тендер за изградба на првата делница од автопатот Скопје-Блаце, а градежните работи се очекува да стартуваат во вториот квартал годинава, објавија денеска на прес-конференција вицепремиерот…

Повеќе

Танасоски: Вработувањата во Царина се неопходни

Директорот на Царина, Ѓоко Танасоски, вели дека управата од 2015-та нема примено соодветни кадри во своите редови, правдајќи го тридневниот оглас за нови 78 вработувања кој завршува денеска. Овој „бран“…

Повеќе

Уште еден оглас: Царина вработува 78 луѓе

По објавувањето на оглас на ЈП за државни патишта за 84 вработени на македонските патарини, денеска е објавен уште еден за „масовно“ вработување, овој пат од Царинската управа за 78 работни…

Повеќе

Денеска е Св. Наум Охридски – просветител на македонскиот народ

Денеска е Св. Наум Охридски – просветител на македонскиот народ. Именден празнуваат: Наум, Наумче, Науме, Наумка… Свети Наум му беше најблизок соработник на божествениот Климент, а и на светите браќа…

Повеќе

Page 1 of 9

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password