Иловица нема да се гради, екологистите слават

Државната второстепена комисија ја одби жалбата на канадската Еуромакс Рисорсис, со што оваа компанија дефинитивно не доби дозвола за експлоатација на руда во рудникот Иловица-Штука.

Со тоа станува јасно дека рудникот нема да се гради.

Одлуката предизвика лавина позитивни коментари на социјалните мрежи од екологистите.

Сепак извесно е дека Еуромакс рисорсис ќе поднесе жалба на одлуката.

Коментари

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password