Страшно, тајфунот во Кина фрла луѓе по улица (Видео)

Моќниот тајфун Мангкут денеска ја погоди јужната
кинеска покраина Гуангдунг, откако беснееше на Филипини, носејќи со себе силни ветрови и
дожд, поради што најмалку 64 лица го загубија животот, но се стравува и дека уште десетици
лица се затрупани под земјата од многуте свлечишта кои ги предизвика тајфунот.
Над 2,4 милиони лица денеска се евакуирани од Гуангдунга, каде дуваат ветрови со брзина од
162 километри на час.

Властите во јужниот дел на Кина издадоа црвено предупредување бидејќи Националниот
метеоролошки центар соопшти дека регионот ќе се соочи со „сериозен тест, предизвикан од
ветер и дожд“ и ги повика претставниците да го подготват населението за можна катастрофа.

Коментари

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password